Debata kandydatów na urząd prezydenta Bełchatowa

Radio Łódź przeprowadziło ciekawą debatę między dwoma kandydatami na urząd prezydenta Bełchatowa: Patrykiem Marjanem i Arkadiuszem Rożniatowskim. W studiu doszło do ożywionej wymiany zdań. Czego dowiedzieliśmy się od obu kandydatów?

Wydobycie węgla i wydłużenie pracy Kopalni i Elektrowni Bełchatów

Zaskoczeniem było usłyszeć, że obaj kandydaci popierają różne, a jednak zmierzające w tym samym kierunku podejścia do przyszłości kopalni i elektrowni. Patryk Marjan nadal stawia na uruchomienie odkrywki Złoczew, podczas gdy Arkadiusz Rożniatowski widzi potencjał w pozyskiwaniu węgla spod wysadu solnego. Czy jednak te pomysły nie są odrealnione, biorąc pod uwagę zmiany w otoczeniu węgla w Polsce i Europie? Decyzje rządu idą przecież w przeciwnym kierunku jeśli mówimy o przyszłość tych sektorów. W ciągu najbliższych dwóch lat wydobycie zostanie ograniczone o połowę, co wpłynie na ograniczenie produkcji prądu i drastyczne ograniczenie zatrudnienia.

Odpowiedzialność za transformację regionu "

Patryk Marjan podkreśla opóźnienia w procesach transformacji regionu. Politycy ostatnich rządów powinni wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące polityki klimatycznej. Bełchatów będzie musiał zmierzyć się z kosztami społecznymi wynikającymi z tych wyborów. Dlatego ważne jest, aby miasto zabezpieczyło się nowymi inwestycjami, tworzącymi nowe miejsca pracy. Program dla Bełchatowa, na wzór tego przygotowanego dla Śląska, jest niezbędny i może być kluczem do przyszłości.

Przemysł zbrojeniowy i inne kwestie

Arkadiusz Rożniatowski, po rozmowach z wiceministrem MON, Cezarym Tomczykiem, uważa, że nasze tereny przemysłowe doskonale nadawałyby się pod działalność przemysłu zbrojeniowego. Biorąc pod uwagę potencjał maszynowy i ludzki, a także obecną sytuację geopolityczną, trudno odmówić tej koncepcji słuszności. Zakłady zbrojeniowe wchłonęłyby niewątpliwie wielu pracowników.

Oferta dla młodzieży i kultura

W kategorii lżejszych tematów Arkadiusz Rożniatowski uważa, że brakuje oferty dla młodzieży oraz właściwej komunikacji z nią. Skrytykował także bełchatowską ofertę kulturalną, którą uznał za zdecydowanie zbyt ubogą.

Komunikacja miejska i infrastruktura drogowa

W kolejnym temacie kandydat uważa, że należy zwiększyć zakres działań bezpłatnej miejskiej komunikacji, wprowadzonej przez prezydent Mariolę Czechowską. Aby poprawić komunikację, kandydat podkreślił, że jako prezydent przyjrzy się możliwościom dodania trzeciego pasa drogowego w ulicach: Czaplinieckiej oraz Armii Krajowej. Patryk Marjan z kolei zamierza postawić na budowę obwodnicy południowo-zachodniej, która poza swoją podstawową funkcją miałaby zwiększyć atrakcyjność pobliskiej Strefy Ekonomicznej.

Centrum Mikroprzedsiębiorczości

Ciekawym pomysłem Patryka Marjana jest stworzenie Centrum Mikroprzedsiębiorczości. Miejsce, gdzie mali przedsiębiorcy mogliby się integrować, dokształcać i wymieniać swoimi doświadczeniami.

Czy bełchatowianie zamienią samochody na rowery?

Na pytanie redaktora Jarzębowskiego o dostępność miejsc parkingowych w Bełchatowie, Arkadiusz Rożniatowski udzielił zaskakującej odpowiedzi:

- Trzeba odważyć się odwrócić trend, że w każdym gospodarstwie domowym muszą być dwa samochody

Kandydat uważa, że mieszkańcy powinni przesiąść się do komunikacji miejskiej rezygnując z posiadania więcej niż jednego samochodu w rodzinie.

Odpowiedź jest o tyle zaskakująca, że w oświadczeniu majątkowym Arkadiusza Rożniatowskiego z dnia 26 kwietnia 2023 r. możemy przeczytać:

Składniki mienia ruchomego:

Samochód osobowy SKODA KAMIQ, rok produkcji 2019 – małżeńska wspólnota majątkowa
Samochód osobowy CITROEN C1, rok produkcji 2013 – małżeńska wspólnota majątkowa.

Czy to nie jest typowa polityczna hipokryzja? Coś tu wyraźnie w tej koncepcji zgrzyta.

Nepotyzm i spektakularne kariery

Patryk Marjan zapytał swojego adwersarza, czy zgodnie z jedną z deklaracji wyborczych, dotyczącej nepotyzmu, jeśli zostałby prezydentem, czy wtedy nie tylko w samorządzie, ale także w spółkach Skarbu Państwa, nie dojdzie do zatrudniania „swoich” partyjnych kolegów i koleżanek?!

- Czy po wyborach Pańscy kandydaci (na radnych) nie zaczną robić spektakularnych karier?

Arkadiusz Rożniatowski odpowiedział:

- W momencie, kiedy zostanę prezydentem Bełchatowa, nie widzę w swoich kompetencjach ograniczania kogokolwiek kariery.

Uciekając od odpowiedzi, kandydat przytoczył żart na swój temat, jakoby po wyborach, gdy już zostanie prezydentem, miał zamknąć kopalnię.Trudno było tego nie skomentować, i tak właśnie zrobił Patryk Marjan zauważając, że Szymon Hołownia czy Rafał Trzaskowski chcieli zamknięcia Turowa, a to podobne przecież środowisko polityczne.

- Ci politycy nie mają mocy sprawczej - odpowiedział Arkadiusz Rożniatowski

Inwestorzy i nowe życie Bełchatowa

W wypowiedzi podsumowującej debatę Patryk Marjan mówił o przywróceniu nadziei na rozwój Bełchatowa. Zapewniał, że poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami związanymi z transformacją regionu, a także ze sprowadzeniem nowych inwestorów, którzy mogą dać nowe życie naszej małej ojczyźnie.

Przywrócenie blasku Wawrzkowizny i Słoku

W swoich deklaracjach Patryk Marjan podkreślił, że przywróci blask ośrodkom wypoczynkowym: Wawrzkowiznie i Słoku. To chyba jeden z poważniejszych argumentów jakich użył. Wśród większości bełchatowian coraz głośniej bowiem słychać głosy niezadowolenia z powodu stanu do jakiego zostały doprowadzone te obiekty. To miejsca, któe dawały radość całym rodzinom i do dzisiaj w pamięci mamy ogrom pięknych wspomnień z czasów ich świetności. Dzisiaj każdego związanego z tymi miejscami, boli serce na widok dewastacji jaka się tam odbywa.

Mieszkańcy pytają, gdzie te ogromne inwestycje spółki "Słok" i radnego Rzepeckiego?!

Można ten temat uznać także za przytyk do środowiska politycznego Arkadiusza Rożniatowskiego. Na ogromnej ilości bannerów rozwieszonych w Bełchatowie kandydat KO prezentuje się razem z radnym Marcinem Rzepeckim. To nie kto inny jak Marcin Rzepecki, jako wiceprezes spółki „Słok”  zapowiadał już 8 lat temu wielkie inwestycje na Słoku. Co z tych deklaracji zostało zrealizowane, każdy może się przekonać. Wiarygodność tych polityków, na tym przykładzie, budzi więc duże wątpliwości mieszkańców.

Link do artykułu: belchatownaszzemiasto

„latem 2016 na Słoku znów można będzie plażować. Za dwa lata można będzie sobie kupić tam domek z działką”.

Link do artykułu:.belchatownaszemiasto

„ponad 100 domów w zabudowie wolnostojącej, 7 apartamentowców i strefa relaksu, do której dostęp będzie otwarty”.

Jaki pomysł na ośrodki wypoczynkowe?

Należy jednak zadać pytanie: Jak kandydat na przyszłego prezydenta miałby zrealizować przywrócenie blasku ośrodkom, skoro to nie samorząd jest właścicielem tych obiektów?

Poprosiliśmy więc kandydata o doprecyzowanie, jak ten proces miałby się odbyć. Oto co usłyszeliśmy:

- Aby przywrócić blask Wawrzkowiźnie i Słoku, należy usiąść do rozmów z właścicielem, ale także z innym podmiotami z naszego regionu. Jest na pewno więcej samorządów, które byłyby zainteresowane przywróceniem świetności tym miejscom. Kolejną sprawą są deklaracje innych środowisk o budowie nowego basenu otwartego. Uważam jednak, że rozsądniejszą i bardziej racjonalną decyzją byłoby wykorzystanie już istniejącej infrastruktury i przywrócenie tych ośrodków do świetności, aby mieszkańcy naszego regionu mogli z niego korzystać przez wiele kolejnych lat.

Przywrócenie blasku ośrodkom wypoczynkowym to ważne wyzwanie, które wymaga współpracy, odpowiednich działań i wsparcia różnych podmiotów. Mieszkańcy Bełchatowa z pewnością oczekują pozytywnych zmian w tych miejscach, które kiedyś były dumą miasta.

Czas pokaże, komu zaufają wyborcy a póżniej czy obietnice zostaną zrealizowane, jednak ostateczny sukces Bełchatowa zależy od wspólnych wysiłków wszystkich zaangażowanych stron.

Skomentuj artykuł, lub wyraz swoją opinię w sondzie na naszym facebookowym profilu:

LINK do DEBATY Debata w Radiu Łódź

5 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Zobacz wszystkie komentarze
View all comments
0
Dodaj komentarzx