Wycieczka nad Morskie Oko
Morskie Oko oraz prowadząca do niego magiczna Dolina Rybiego Potoku to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z Tatrami właśnie tutaj. Mówi się, że przynajmniej raz w życiu należy to miejsce odwiedzić. Warto! Widoki są oszałamiające. Majestatyczne szczyty gór odbijające się w turkusowej tafli jeziora są nie do powtórzenia na żadnym zdjęciu, czy filmie. To trzeba zobaczyć samemu.
W sezonie trzeba liczyć się z tłumami turystów. Wystarczy jednak zaplanować wycieczkę przed lub po sezonie, ewentualnie jeśli muszą to być miesiące wakacyjne, wyruszmy na trasę jak najwcześniej. Z jednej strony będziemy mogli podziwiać przyrodę budzącą się do nowego dnia, a z drugiej napawać się pięknymi widokami mając je praktycznie tylko dla siebie.
Dojazd
Wycieczkę rozpoczynamy od Palenicy Białczeńskiej. Jeśli jedziemy własnym samochodem, najlepiej wpiszmy w nawigację „Palenica Białczańska Parking” – trafimy bez problemu. Wcześniej kupmy bilet przez Internet (od 2 sierpnia wszyscy turyści chcący dojechać własnym samochodem na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską, muszą wykupić e-bilet za pośrednictwem strony tpn.pl. Wyłączona została możliwość opłat u obsługi parkingu, nawet jeśli będą wolne miejsca). Koszt to 35 zł.
Jeśli zatrzymamy się gdzieś w centrum Zakopanego, warto rozważyć dojazd busem. Jest ich dość dużo i wielce prawdopodobne, że w sezonie co chwilę ktoś Was będzie namawiał na kurs. Dobrze jednak startować z początkowej stacji (Dworzec Zakopane, Góralski Przystanek przy Rondzie Armii Krajowej). Mamy wtedy gwarancję, że po drodze nie zabraknie dla nas miejsca.
Szlak nad Morskie Oko
Morskie Oko Trasa: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Włosienica – Morskie Oko Schronisko – Morskie Oko. Czas w dwie strony: 4h 10 min, Dystans: 15,6 km, Przewyższenie: 499 m
Za wejście na teren TPN musimy zapłacić 7 zł (2021 r.), a za bilet ulgowy połowę mniej.
Morskie Oko Parking – Wodogrzmoty – Czas: 45 min, Dystans: 2,9 km, Przewyższenie: 132 m
Po minięciu kas wychodzimy asfaltową drogą, która wznosi się powoli w górę. Po ok. 40 minutach drogi w prawo do góry biegnie szlak na Rówień Waksmundzką (czerwony) lub Rusinową Polanę (czerwony i czarny). Po lewej stronie pojawiają się prześwity na Dolinę Białej Wody oraz panoramy tatrzańskich szczytów, m.in. widoczny jest stąd Gerlach. Dalej mijamy drewniany budynek należący do TPN, jest to tzw. Dróżnikówka – obecnie Informacja Turystyczna. Za chwilę jesteśmy już przy Wodogrzmotach Mickiewicza.
Za mostkiem po lewej stronie jest duży plac, są tu miejsca do odpoczynku i toi-toje. W prawo do góry biegnie zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a w lewo w dół (również zielony) szlak do Schroniska w Dolinie Roztoki (zaledwie 10 minut). Jeśli możemy to naprawdę warto zrobić sobie przystanek właśnie tam. W V Rankingu Schronisk Górskich „n.p.m.” – podobnie jak dwa lata temu – właśnie to schronisko zwyciężyło. Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, żeby jakieś schronisko wygrało po raz drugi z rządu. Miejsce jest niesamowicie urokliwe.
Wodogrzmoty – Polana Włosienica – Czas: 60 min Dystans: 3,1 km Przewyższenie: 248 m
Idziemy przez Dolinę Rybiego Potoku i im wyżej jesteśmy, tym widoki stają coraz piękniejsze. Jeszcze przed dojściem do Morskiego Oka warto zatrzymać się na chwilę na Polanie Włosienica i jeśli możemy sobie na to pozwolić – rozłożyć koc, usiąść i podziwiać przepiękny tatrzański krajobraz na Mięguszowieckie Szczyty z widokiem po prawej stronie na charakterystyczną sylwetkę Mnicha. Stąd do Morskiego Oka zostało nam jeszcze 1,8 km.
Polana Włosienica – Schronisko Morskie Oko – Czas: 35 min Dystans: 1,8 km Przewyższenie: 119 m
Droga prowadzi przez las i w poprzek opadającego z grani Opalonego Wierchu Żlebu Żandarmerii. W prawo odchodzi niebieski szlak przez Świstówkę Roztocką do Doliny Pięciu Stawów Polskich (szlak jest zamknięty od 1 grudnia do 15 maja). Po lewej stronie dobrze widoczne są stawki na Rybim Potoku. Dochodzimy teraz do małego placyku (do 1967 r. dojeżdżały tu samochody i autobusy). Znajduje się tu, po lewej stronie się tzw. Stare Schronisko
Schronisko Morskie Oko
Schronisko nad Morskim Okiem składa się z dwóch budynków. Pierwszym z nich jest tak zwane Stare Schronisko, znajdujące się przy niewielkim placyku. Stare Schronisko było pierwotnie jedynie wozownią obsługującą nieodległe, właściwe schronisko. Jednak, gdy ono spłonęło, wozownia przejęła jego funkcję. I pełni ją po dziś dzień, będąc najstarszym istniejącym schroniskiem w polskiej części Tatr. Budynek pochodzi z roku 1891. Natomiast właściwe schronisko zostało usytuowane 100 metrów dalej, na polodowcowym wale morenowym, nad brzegiem stawu, na wysokości 1410 m. Nosi imię Stanisława Staszica i wybudowane zostało w roku 1908. Łącznie w nowym i starym schronisku jest 79 miejsc noclegowych – 36 w nowym oraz 43 w Wozowni.
Morskie Oko czyli Rybi Staw
Morskie Oko ma powierzchnię prawie 35 ha, a głębokość sięga 51 m. Nazywano je też Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż jest jednym z nielicznych naturalnie zarybionych tatrzańskich jezior. Do stawu spływają wody z potoków okresowych oraz dwóch stałych: Czarnostawiańskiego Potoku, który wypływa z Czarnego Stawu pod Rysami i wpada do Morskiego Oka, jako Czarnostawiańska Siklawa, oraz Mnichowego Potoku, który tworzy Dwoistą Siklawę. Ze stawu wypływa Rybi Potok, który w dalszym biegu łączy się z Białą Wodą tworząc Białkę.