Nawóz z pokrzywy. Jak zrobić i jak nawozić nim rośliny

Fot: Pixabay

Mimo, że często na nią narzekamy, bo potrafi nas nieźle poparzyć, to pokrzywa jest rośliną, który znajduje zastosowanie w nawożeniu, ale także w zielarstwie, kuchni i kosmetyce.

Do zbioru najlepiej nadają się młode pokrzywy, ale do produkcji gnojówki możemy wykorzystać ją właściwie w każdym momencie sezonu. Pokrzywa jest rośliną, która nie wyrośnie na byle jakim podłożu. Jeśli już rośnie, to możemy mieć pewność, że w tym miejscu gleba jest bogata w cenne składniki.

Pokrzywę używano od dawien dawna. Na pewno ten kto wychowywał się na wsi, lub odwiedzał tam rodzinę, pamięta, że do karmienia kurcząt, kaczek, czy gęsi, które dopiero co się wylęgły, wykorzystywano poszatkowaną pokrzywę wymieszaną z jajkiem. Nie było wtedy potrzeby używania ani antybiotyków, ani sterydów.

Gnojówka – nawóz z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy to bardzo ceniony nawóz. Gotowy preparat stosujemy do podlewania roślin, szczególnie tych, które mają duże wymagania pokarmowe (np. pomidory, ogórki, kalafior, róże, kwiaty jednoroczne i byliny, krzewy i drzewa owocowe). Jeśli zadbamy o ich zdrowie, szczególnie we wczesnej fazie wzrostu roślin, możemy być pewni, że unikną chorób i nie zostaną zaatakowane przez szkodniki.

Uwaga! Gnojówka z pokrzywy to bardzo silny nawóz. Należy ją stosować w postaci płynu rozcieńczonego wodą, w zależności od potrzeb nawożonych gatunków, w stosunku 1:10 lub nawet 1:20. Doskonale wpływa na poprawę kondycji roślin oraz przyspiesza ich wzrost i rozwój.

Gnojówka z pokrzywy – jak zrobić?

Składniki:
1 kg świeżych, młodych pokrzyw jeszcze przed kwitnieniem
10 l wody (najlepiej deszczówki lub ze stawu)
ewentualnie, łyżka mączki bazaltowej (jeśli bardzo przeszkadza nam wydzielający się zapach siarkowodoru)

Pojemnik wypełniamy pokrzywami i zalewamy wodą. Możemy je czymś docisnąć, aby całe znalazły się pod wodą. Odstawiamy na 2-3 tygodnie, mieszając raz dziennie, by dostarczyć pokrzywom dodatkowy tlen potrzebny do fermentacji. Kiedy gnojówka przestanie się pienić i przybierze brązowawy kolor przecedzamy ją. W ten sposób unikniemy, przy podlewaniu, zapychania się konewki czy opryskiwacza. Po zlaniu gnojówki pozostałości najlepiej wyrzucić na kompost.

Rośliny podlewamy co 2 tygodnie.

Gnojówkę możemy stosować przez okres 1-1,5 miesiąca (pojemnik najlepiej umieścić w zacienionym miejscu).

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Zobacz wszystkie komentarze
View all comments