Obchody 162. rocznicy Powstania Styczniowego w Bełchatowie
Fot: Miasto Bełchatów
Uroczysta rocznica w Grocholicach
Bełchatów zaprasza mieszkańców na obchody 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Prezydent miasta Patryk Marjan oraz proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych ks. Dariusz Piwowar zachęcają do wspólnego upamiętnienia bohaterów walk z 1863 roku. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 19 stycznia, w kościele w Grocholicach.
Montaż patriotyczny i msza święta
Obchody rozpoczną się o godzinie 9:45 montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Młodzież zaprezentuje utwory o tematyce patriotycznej, wprowadzając uczestników w atmosferę walki z rosyjskim zaborcą.
Punktualnie o godzinie 10:00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji poległych Powstańców Styczniowych. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na cmentarz przy ul. Wojska Polskiego, gdzie pod pomnikiem Powstańców Styczniowych delegacje złożą kwiaty i wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia.
Wydarzenia towarzyszące obchodom
Zawody strzeleckie „O szablę Józefa Turczynowicza”
1 lutego odbędą się jubileuszowe, dziesiąte już zawody strzeleckie organizowane przez Sekcję Strzelectwa Sportowego „Iglica”. Turniej rozpocznie się o godzinie 9:00 w strzelnicy „Iglica” przy ul. Czyżewskiego 7. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
XXV Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców 1863 r.
16 lutego zaplanowano XXV Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców 1863 roku im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Uczestnicy będą mieli do wyboru dwie trasy:
- Krótszą (10 km) – przez Bełchatów, Grocholice i Oleśnik.
- Dłuższą (14 km) – przez Parzno, Kluki i Kaszewice.
Marsz to świetna okazja, by oddać hołd powstańcom, jednocześnie czerpiąc korzyści z aktywności na świeżym powietrzu.
Krótki rys historyczny: Powstanie Styczniowe
Powstanie Styczniowe, największy polski zryw zbrojny przeciwko rosyjskiemu zaborcy, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Choć walki zakończyły się klęską w październiku 1864 roku, pozostawiły trwały ślad w polskiej historii. Historycy podkreślają, że w powstaniu wzięło udział aż 350 tys. osób, które stoczyły 1200 bitew i potyczek.
