50 lat Kopalni i Elektrowni Bełchatów – wystawa BTF w Gigantach Mocy
Fot: BTF
Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne i Miejskie Centrum Kultury zapraszają na niezwykłą wystawę „50 lat Kopalni i Elektrowni Bełchatów”. To okazja, by zobaczyć historię jednego z najważniejszych ośrodków energetycznych w Polsce w obiektywie lokalnych fotografów.
Serce polskiej energetyki
Bełchatowska kopalnia przez dekady była największym producentem węgla brunatnego w Europie, a Elektrownia Bełchatów – kluczowym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Kompleks odgrywał kluczową rolę w stabilizacji krajowego systemu energetycznego, zapewniając prąd milionom domów i firm.
Tak powstało obecne miasto
Odkrycie złoż węgla brunatnego w latach 60. XX wieku zmieniło Bełchatów na zawsze. Z małej miejscowości przeobraził się w nowoczesne miasto, które przyciągnęło tysiące osób poszukujących zatrudnienia. Nowa infrastruktura, miejsca pracy i rozwój gospodarczy stworzyły jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Polsce.
- Praca bełchatowskiej kopalni i elektrowni przez pół wieku przyczyniła się do rozwoju krajowej energetyki, zapewniając energię milionom domów i przedsiębiorstw. Dziękuję tysiącom pracowników, którzy przez lata budowali potęgę energetyczną tego miejsca. Dziś stoimy przed szansą, aby być liderem nowej ery - czasów odnawialnych źródeł energii, nowoczesnych technologii i zrównoważonego rozwoju - mówi Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Pierwsze tony węgla i megawatogodziny energii
19 listopada 1980 roku wydobyto pierwsze tony węgla brunatnego, a niespełna rok później – 29 grudnia 1981 roku – Elektrownia Bełchatów wyprodukowała pierwszą megawatogodzinę energii. Dziś kompleks jest uznawany za serce polskiej energetyki konwencjonalnej, odpowiadając za znaczną część krajowej produkcji energii.
Obecnie Elektrownia Bełchatów posiada 12 bloków energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej 5 096,7 MW. Rocznie w Kopalni Bełchatów wydobywa się ponad 30 mln ton węgla brunatnego, a w kompleksie zatrudnionych jest niemal 6,8 tys. pracowników.
Wyzwania i przyszłość – krok ku transformacji
Po 50 latach funkcjonowania kompleks bełchatowski stoi przed nowymi wyzwaniami. Transformacja energetyczna wymusza zmiany i poszukiwanie nowych rozwiązań. Eksploatacja węgla w Polu Bełchatów dobiega końca, a surowiec z Pola Szczerców zapewni działalność kopalni jeszcze przez ok. dekadę.
Bełchatów był pionierem i jestem pewien, że znajdziemy drogę, która pozwoli kontynuować tę rolę w zmieniającym się świecie – podkreśla Jacek Kaczorowski.