43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – Bełchatów pamięta
Fot: Miasto Bełchatów
Stan wojenny – tragiczne wydarzenie w historii Polski
13 grudnia 1981 roku na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego, w Polsce wprowadzono stan wojenny. Był to czas represji, internowania, zastraszania i inwigilacji tysięcy działaczy opozycyjnych. Wprowadzono godzinę milicyjną, cenzurę mediów, a na ulicach pojawiły się czołgi i wozy bojowe.
W wyniku działań władz komunistycznych życie straciło co najmniej kilkadziesiąt osób, a ponad 10 tysięcy zostało internowanych. Te tragiczne wydarzenia na zawsze zapisały się w najnowszej historii Polski jako symbol walki o wolność i godność.
Miejskie uroczystości upamiętniające stan wojenny
W piątek, 13 grudnia, odbędą się w Bełchatowie uroczystości upamiętniające 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie organizowane jest przez prezydenta Bełchatowa Patryka Marjana, parafię pw. Zesłania Ducha Świętego oraz Region Piotrkowski NSZZ Solidarność.
Program uroczystości:
- 17:45 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar stanu wojennego przy parafii na osiedlu Przytorze.
- 18:00 – Msza święta w intencji Ojczyzny w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego.
Do udziału w obchodach zaproszeni są mieszkańcy Bełchatowa, a także poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych i stowarzyszeń.
Dlaczego warto wziąć udział?
Uroczystości rocznicowe to ważny moment refleksji nad naszą historią oraz okazja, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę. Wspólne złożenie kwiatów i udział we mszy świętej to wyraz pamięci i wdzięczności wobec ofiar stanu wojennego.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
