Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – konferencja poświęcona wsparciu dzieci i młodzieży

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – konferencja w Bełchatowie

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w Bełchatowie odbyła się konferencja zatytułowana „Dzieciństwo bez przemocy”, poświęcona wsparciu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W MCK PGE Giganty Mocy spotkali się przedstawiciele lokalnych szkół, przedszkoli oraz organizacji, aby dyskutować o pomocy psychologiczno-pedagogicznej i przeciwdziałaniu przemocy wobec najmłodszych.

Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży – dlaczego to tak ważne?

Konferencja, współorganizowana przez miasto Bełchatów i Stowarzyszenie MOST, przyciągnęła ponad 200 uczestników, co przerosło oczekiwania organizatorów. Prelekcje poruszały kluczowe tematy, takie jak uzależnienia od elektroniki, depresja wśród młodzieży oraz kryzysy suicydalne. Wskazano na potrzebę współpracy między instytucjami oraz na rolę integracji środowisk pracujących z młodymi ludźmi.

Jakie wyzwania stoją przed specjalistami?

Wiceprezes Bełchatowskiego Centrum Profilaktyki i Terapii, Agnieszka Frączek, podkreśliła, że specjaliści potrzebują wsparcia i współpracy, aby skutecznie pomagać dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z problemami psychicznymi. Dyskutowano również o tym, jakie możliwości wsparcia oferuje Ministerstwo Edukacji Narodowej dla środowisk zaangażowanych w opiekę nad zdrowiem psychicznym młodych.

Integracja bełchatowskich środowisk na rzecz ochrony dzieci

Oprócz merytorycznej wiedzy, konferencja była doskonałą okazją do nawiązania współpracy między instytucjami i organizacjami, które działają na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Policja, przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych zgodnie podkreślali, że odpowiedzialność za dobro dzieci leży w rękach dorosłych, a konferencje takie jak ta pomagają podnosić świadomość i reagować na zagrożenia.

Co dalej?

- Planujemy, że co roku - 10 października - w Światowy Dzień Zdrowia psychicznego, taką konferencję organizować. Mimo tego, mamy poczucie, że raz do roku to i tak jest zdecydiowanie za rzadko. Chcemy poszukać możliwości szkoleń, tworzenia grup interwizyjnyc,h czy też interdyscyplinarnych - poinformowała nas wspołorganizatorka konferencji Agnieszka Feączek.

Przypomnijmy, że konferencja była jednym z miejskich działań w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Finał akcji odbędzie się 19 listopada. Tego dnia na znak kilka budynków w mieście zostanie podświetlonych na czerwono.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Zobacz wszystkie komentarze
View all comments
0
Dodaj komentarzx