Zamek w Olsztynie – średniowieczna warownia na Jurze
Jeśli szukasz ciekawego miejsca do zwiedzania na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, koniecznie odwiedź zamek w Olsztynie. To jedna z największych i najbardziej malowniczych ruin zamkowych w Polsce, która kryje wiele tajemnic i legend. Zobacz, co warto wiedzieć o tym zabytku i jak go zwiedzić.
Od 3wiosny 2024 r. można będzie zwiedzać basztę, która nigdy dotąd nie była udostępniona dla turystów.
W baszcie studziennej odtworzono oryginalne kondygnacje, zrekonstruowano okna i otwory strzelnicze. Wewnątrz powstała klatka schodowa, w której po drewnianych schodach można wejść na poszczególne poziomy. Dla turystów będzie także udostępniona obszerna jaskinia zamkowa dolna.
Zamek w Olsztynie to trzeci, co do wielkości zamek na Jurze, po Wawelu i Ogrodzieńcu.
Historia zamku
Zamek w Olsztynie powstał prawdopodobnie w XIII wieku jako strażnica graniczna między Małopolską a Śląskiem. Pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1306 roku i dotyczy sporu sądowego między biskupami gnieźnieńskim i krakowskim. W XIV wieku zamek został rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego, który uczynił z niego jedną z najpotężniejszych twierdz na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek był wielokrotnie atakowany i oblężony przez różne wojska, m.in. austriackie, szwedzkie, rosyjskie i pruskie. W XVII wieku zamek został częściowo zniszczony przez pożar i opuszczony. W XVIII wieku zaczął popadać w ruinę, a jego materiał budowlany był wykorzystywany przez okoliczną ludność. W XIX wieku zamek stał się celem romantycznych podróżników i artystów, którzy podziwiali jego urok i historię. W XX wieku zamek został objęty ochroną konserwatorską i poddany częściowej rekonstrukcji.
Zwiedzanie zamku
Zamek można zwiedzać codziennie od godziny 900 do godzin wieczornych.
Opłata za wstęp tylko w formie gotówkowej.
Przebywanie na terenie Wspólnoty Gruntowej za posiadaniem biletu w/g cennika opłat wstępu na zamek:
Dorośli: 10,00 zł
Młodzież ucząca się (za okazaniem legitymacji): 6.00 zł
Emeryci i renciści: 6,00 zł
Dzieci do 7 lat: wstęp wolny
Cennik opłat na wieżę widokową:
Dorośli: 5,00 zł
Młodzież i emeryci: 3,00 zł
Opłata za sesję zdjęciową (np. pary ślubne) na terenie Wspólnoty Gruntowej – 100,00 zł
Opłaty przeznaczone są na renowację ruin zamkowych i rozwój Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie.
Legendy
Zwiedzając zamek, można podziwiać jego imponującą architekturę i krajobraz jurajski. Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest wysoka na 35 metrów wieża, która służyła jako donżon, czyli ostatni bastion obronny. Z wieży roztacza się piękny widok na okolicę, a przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Częstochowę i Jasną Górę. Inne ciekawe obiekty to brama główna z herbem Polski, kaplica zamkowa z gotyckimi freskami, baszta prochowa z armatami i loch z katownią.
Zwiedzając zamek, warto też poznać jego legendy i anegdoty. Według jednej z nich, pod zamkiem znajdują się tajne podziemne korytarze łączące go z Jasną Górą i innymi zamkami jurajskimi. Według innej, na zamku straszy duch Maćka Borkowica, który był tu więziony za spisek przeciwko królowi Zygmunta Starego. Według jeszcze innej, na zamku ukrywa się skarb królewski lub templariuszy.