Greenpeace kontra PGE. Proces odroczony

W sprawie Greenpeace kontra PGE GiEK, odbyła się pierwsza rozprawa przed Sądem Okręgowym w Łodzi. Nie zapadł żaden wyrok a rozprawa została odroczona. Proces z powództwa Fundacji Greenpeace Polska będzie się toczył dalej po przedstawieniu przez PGE GiEK strategii dekarbonizacji spółki.

Za nami pierwsze posiedzenie. Potwierdziło się, że PGE GiEK nie ma strategii dekarbonizacji, więc sąd zobowiązał koncern, by do 10 sierpnia podjął decyzję, czy taką strategię opracuje. Liczymy na to, że koncern się tego podejmie i że będzie ona zakładać konkretny i ambitny harmonogram redukcji emisji koncernu. Oczywiście równolegle w Polsce musi zostać odblokowany rozwój odnawialnych źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej, ale to już zadanie dla rządu. My oczywiście będziemy kontynuować nasze działania na rzecz ochrony klimatu – powiedział Piotr Wójcik, analityk rynków energetycznych w Greenpeace.

Greenpeace domaga się zaprzestania emisji gazów cieplarnianych, pochodzących obecnie ze spalania węgla, najpóźniej do 2030 roku. Ekolodzy już w 2018 roku zapowiedzieli, że podejmą kroki prawne przeciwko PGE, jeśli spółka nie zdecyduje o redukcji emisji swoich węglowych elektrowni. W związku z dalszym brakiem planów spółki dotyczących odejścia od węgla, w marcu 2020 roku Greenpeace złożył pozew przeciwko PGE GiEK.

Emisje gazów cieplarnianych pochodzące z działalności koncernu PGE GiEK bezpośrednio wpływają na pogłębianie się kryzysu klimatycznego. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski lubi powtarzać puste słowa o dążeniu firmy do neutralności klimatycznej, jednak nie podejmuje ku temu żadnych realnych działań.

Jak twierdzą ekolodzy „w roku 2021 emisje grupy PGE wzrosły o 19 proc. w stosunku do poprzedniego roku” . Pytają więc, czy to jest ta zielona zmiana o której mówi PGE?

Z kolei PGE GiEK uważa, że spełnienie żądań ekologów byłoby „zaprzeczeniem idei sprawiedliwej transformacji energetycznej” i spowodowałoby katastrofalne skutki zarówno na płaszczyźnie społecznej, ekonomicznej i bezpieczeństwa energetycznego Polski.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Zobacz wszystkie komentarze
View all comments
0
Dodaj komentarzx