PGE pozwie Greenpeace. Poszło o Kopalnię Bełchatów

Fot: Greenpeace Polska

PGE zapowiedziała wystąpienie na drogę sądową wobec Greenpeace. Chodzi o grafiki przygotowane przez aktywistów w których jest mowa m.in. o kopalni Bełchatów

- W związku z bezprawnymi działaniami Fundacji Greenpeace Polska wobec PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. oraz bezprecedensowym naruszeniem dobrego imienia PGE, informujemy że podejmiemy wszelkie możliwe kroki na drodze prawnej w celu ochrony interesów PGE w tym zarówno na drodze cywilnej (ochrona dóbr osobistych) oraz drodze karnej (zniesławienie) - czytamy w oświadczeniu wydanym przez PGE.

O jakie grafiki chodzi?

W centrum Warszawy pojawiła się kampania outdoorowa przygotowana przez Greenpeace. Podważa ona argumenty, których używa w swojej kampanii PGE. Chodzi o promowane przez firmę pomysły na zieloną energię. W kampanii energetycznego giganta występują takie gatunki zwierząt jak: borsuk, suseł, ryś i foka, które zachwalają zielone rozwiązania koncernu.

– Nie zgadzamy się na greenwashing PGE i kreowanie zielonego, przyjaznego ludziom i planecie wizerunku, przy jednoczesnym napędzaniu kryzysu klimatycznego. Chcemy, by ludzie mieli szansę poznać prawdę o PGE dlatego ruszamy z kampanią, w której pokazujemy rzeczywisty wpływ koncernu na klimat i przyrodę- mówi Piotr Wójcik, analityk sektora energetycznego w Greenpeace.

Greenpeace uważa, że koncern PGE zapowiadając podjęcie kroków prawnych, próbuje ekologów zastraszyć.

– To kuriozalna sytuacja. Koncern PGE chce oskarżyć Greenpeace o naruszenie dobrego imienia, choć tylko przytoczyliśmy wnioski płynące z treści ich oficjalnych pism... koncern podważa wiedzę naukową dotyczącą klimatu a nawet sugeruje, że dalsze pogłębianie się kryzysu klimatycznego może być korzystne – powiedziała Katarzyna Bilewska, rzeczniczka prasowa Greenpeace.

Greenpeace złożył pozew przeciwko PGE GiEK w marcu 2020 roku. Domaga się w nim wdrożenia takiej strategii, która doprowadzi do zerowych emisji gazów cieplarnianych z elektrowni należących do PGE GiEK najpóźniej do 2030 roku. Między stronami odbyły się mediacje. Aktywiści liczyli na konstruktywny dialog o sprawiedliwej transformacji, tak się jednak nie stało. Greenpeace uznał, że kontynuacja mediacji z koncernem, który planuje dalsze inwestycje w paliwa kopalne jest bezcelowa. Pierwsza rozprawa w związku z pozwem klimatycznym planowana jest na maj 2022 r.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Zobacz wszystkie komentarze
View all comments
0
Dodaj komentarzx