Od dzisiaj krótsza kwarantanna

Fot: Pixabay/poglądowe

Od dzisiaj okres odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, zostaje skrócony z dziesięciu do siedmiu dni.

Zgodnie z rozporządzeniem w odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz osób, które miały styczność z osobami zakażonymi, kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach (wcześniej po 10 dniach).

Osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Ministerstwo Zdrowia, uzasadnia decyzję o skróceniu kwarantanny, ewolucją wirusa, który tak w wariancie delta, jak i omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z
osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Zakażeni koronawirusem pacjenci 60 plus będą badani w ciągu 48 godzin izolacji

Dziś w życie wchodzi rozporządzenie, na mocy którego pacjentów powyżej 60 lat, skierowanych do odbycia izolacji z powodu COVID-19, będzie badać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Badanie ma nastąpić w ciągu 48 godzin izolacji.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że w tej grupie ryzyko zgonu lub ciężkiego przechorowania jest największe.

-Ta pomoc lekarska musi być udzielana stosunkowo wcześniej i stąd obowiązek (badania) – podkreślił.

– Ten obowiązek wynika m.in. z tego, że pojawiało się z jednej strony wiele skarg zarówno u Rzecznika Praw Pacjenta jak i w NFZ na to, że jest ograniczona dostępność do możliwości fizykalnego badania, a z drugiej strony mamy przykłady lekarzy, którzy właśnie w taki profesjonalny sposób ratowali pacjentów przed pójściem do szpitala – powiedział szef MZ.

Jeśli termin badania upływa w dniu uznanym ustawowo za wolny od pracy lub w sobotę, porada odbywa się następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Pacjenci w wieku ponad 60 lat, skierowani do odbycia izolacji w warunkach domowych przed wejściem regulacji w życie, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Badanie fizykalne pacjenta, zależnie od stanu klinicznego, może odbyć się w poradni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej w miejscu pobytu pacjenta. MZ wskazało, że to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podejmuje decyzję na podstawie stanu klinicznego pacjenta o miejscu udzielenia porady.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Zobacz wszystkie komentarze
View all comments
0
Dodaj komentarzx