Wirus grypy ptaków zaatakował! Czy jest groźny dla ludzi?
Fot: Pixabay
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI*) zaatakował na terenie województwa łódzkiego. Na szczęście nie jest on groźny dla ludzi.
W związku zaistniałymi zagrożeniami wojewoda Tobiasz Bocheński wprowadził rozporządzenie zgodnie z którym nakazuje utrzymywanie drobiu w zamknięciu oraz nakłada obowiązek informowania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bełchatowie o wszelkich przemieszczeniach drobiu. Rozporządzenie wprowadza także zakaz utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu oraz organizowania targów, wystaw i pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.
Wprowadzone obostrzenia obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie województwa łódzkiego.
Gmina Bełchatów informuje, iż w związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia się choroby, od dnia 10 stycznia 2022 roku (poniedziałek) do odwołania na Targowisku Gminnym „Mój Rynek” w Zawadach obowiązuje zakaz handlu drobiem oraz innym ptactwem.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego też, należy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania.
Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii
- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;
- zabezpieczyć paszę dla drobiu przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty regularnie nasączane aktywnym środkiem dezynfekcyjnym w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
Za brak stosowania zasad bioasekuracji grożą kary administracyjne.
Należy niezwłocznie zgłaszać każdy przypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu (np. nagły spadek nieśności; nagłe zwiększone padnięcia drobiu) do odpowiednich osób i instytucji (powiatowy lekarz weterynarii, lekarz weterynarii prywatnej praktyki, wójt/burmistrz/prezydent miasta).
Pytania oraz zgłoszenia podejrzenia wystąpienia ptasiej grypy HPAI, należy kierować na adres – hpai@piwet-belchatow.pl
Wirus grypy ptaków. Jakie są objawy u drobiu?
- osowiałość,
- gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj,
- pojawienie się objawów nerwowych,
- zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków,
- silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność,
- biegunka.
Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność wśród ptaków może dochodzić nawet do 100%.
