Rozbiór Gminy KLESZCZÓW stał się faktem!
Rząd opublikował rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie nowych granic gmin Kleszczów i Bełchatów. Gmina Bełchatów przejmuje część najbogatszej gminy w Polsce.
Zgodnie z rozporządzeniem premiera, Kleszczów odda gminie Bełchatów obszar Wola Grzymalina. To teren na którym zlokalizowana jest elektrownia.
Najbogatsza gmina w Polsce
Kleszczów, od lat znany jest jako najbogatsza gmina w Polsce. To właśnie tutaj zlokalizowane są: Elektrownia Bełchatów oraz Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Wysokie dochody gminy to jak twierdzą jej włodarze zadośćuczynienie za niedogodności jakie wiążą się z działalnością kopalni i elektrowni. Niedogodności te, nie dotykają jednak tylko Kleszczowa, ale też inne sąsiadujące gminy, które już takich pieniędzy nie otrzymują. Z tego powodu w 2019 roku Kleszczów utworzył „Solidarnościowy Fundusz Rozwoju Lokalnego”, w ramach którego przekazuje część swoich dochodów kilkunastu okolicznym gminom. Wydawało się, że to załatwia sprawę. Tak się jednak nie stało.
Nieoczekiwana decyzja wojewody
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, uznał, że zobowiązanie złożone przez Kleszczów do sprawiedliwego podziału z sąsiadami nie zostały zrealizowane i złożył wniosek do MSWiA o zmianę granic gminy Kleszczów na rzecz gminy Bełchatów (zobacz-Kleszczów będzie biedniejszy, zmienią mu granice?!).
Gmina Bełchatów zgodnie z procedurą przeprowadziła konsultacje społeczne (zobacz-Konsultacje podsumowane), a następnie radni gminy przyjęli stosowną uchwałę (zobacz-Gmina Bełchatów dzieli Kleszczów).
Zignorowane propozycje Kleszczowa
Mimo, że gmina Kleszczów zaproponowała by w ramach Funduszu Solidarnościowego od 2022 r., praktycznie podwoić środki na fundusz, to ta propozycja została przez wnioskodawców i zwolenników zmiany granic całkowicie zignorowana.
Podobnie było z propozycją, która padła na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST), by decyzję odłożyć o rok na wypracowanie nowych, satysfakcjonujących warunków udziału w Funduszu Solidarnościowym.
Referendum – czy powinni poczekać?
Wątpliwości ekspertów budzi jednak tryb przygotowania rozporządzenia oraz nieuwzględnienie w decyzji wyniku zorganizowanego na 16 stycznia przez mieszkańców gminy Kleszczów referendum w sprawie zmiany granic (zobacz-Referendum w sprawie zmiany granic) czyli włączenia w granice gminy Bełchatów obszaru obrębu ewidencyjnego Wola Grzymalina o powierzchni 2061,59 ha z obszaru gminy Kleszczów.
Już teraz włodarze Kleszczowa zapowiadają złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego podnosząc, że rządowe rozporządzenie jest obciążone wadą postępowania. Nie ma wątpliwości, że Ministerstwo wiedziało, że jest inicjatywa referendalna w gminie Kleszczów i w związku z tym należało poczekać z całą procedurą.
[…] Rozbiór Gminy KLESZCZÓW stał się faktem! […]