Barbórka 2021: górnicy z Bełchatowa świętują
Fot: belchatow.pl
Barbórka z delikatnym falstartem. Mimo, że święto przypada dopiero w sobotę, 4 grudnia, oficjalne uroczystości odbyły się dzień wcześniej. Tradycyjna pobudka orkiestry górniczej, msza święta w intencji górników i ich rodzin i uroczysta gala – tak świętowali bełchatowscy górnicy.
Bełchatowska kopalnia jest liderem górnictwa węgla brunatnego. To największa w Polsce i jedna z największych w Europie kopalni odkrywkowych. Od kilkudziesięciu lat roczne wydobycie oscyluje w granicach 42 mln ton, co stanowi ponad 50 proc. krajowego rocznego wydobycia tego surowca energetycznego. Pracujących w niej blisko 5 tys. górników 4 grudnia obchodzić będzie swoje święto – tego dnia bowiem przypada Barbórka.
Oficjalne obchody górniczego święta miały miejsce dzień wcześniej. W piątek, 3 grudnia, wczesnym rankiem w kilku rejonach Bełchatowa ( na osiedlach POW, Przytorze i Dolnośląskim) mieszkańców obudziła orkiestra zakładowa KWB Bełchatów. Następnie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Binków odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji górników, której przewodniczył abp Grzegorz ryś, metropolita łódzki.
Następnie w hali sportowej przy ul. 1 Maja obyła się gala z okazji górniczego święta. Były życzenia, kwiaty, gratulacje i podziękowania, dla tych którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo energetyczne. W trakcie uroczystości wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk wręczył także odznaczenia państwowe, które pracownikom KWB Bełchatów i KWB Turów nadał Prezydent RP Andrzej Duda. 1 Brązowy Krzyż Zasługi, 79 Złote Medale Za Długoletnią Służbę, 22 Srebrne Medale Za Długoletnią Służbę oraz 6 Brązowych Medali Za Długoletnią Służbę – w sumie wyróżnionych zostało ponad stu górników.
Przypomnijmy, że górnicze święto obchodzone jest od XIX wieku w dzień Świętej Barbary. Jest ona patronką osób pracujących pod ziemią oraz narażonych na nagłą śmierć, w tym górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, a nawet więźniów. Barbórka obchodzona jest również m.in. w Niemczech, Austrii i Czechach. Bełchatowskie obchody są największymi w województwie łódzkim. W naszym regionie wydobywa się przede wszystkim węgiel brunatny, ale też piasek i kwarc pod Tomaszowem Mazowieckim.
Mat. www.belchatow.pl



