Rada młodzieżowa, ale polityka jak u dorosłych
Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bełchatowie już za nami. Wszyscy, którzy je wczoraj obserwowali, mają chyba mieszane uczucia. Z jednej strony to nadzieja na świeży powiew w bełchatowskim magistracie, a z drugiej wiele zachowanń za które piętnujemy polityków. Były ostre, uszczypliwe wymiany zdań, próba odebrania głosu radnej i zamknięcie dyskusji, oskarżenia o bycie opozycją totalną, a także stwierdzenie jednego z radnych, że kompromis to nie jest najlepsze rozwiązanie. Czyli wypisz, wymaluj … jak u dorosłych.
Przewodniczący – Proszę o podanie wyników wyborów!
– ale jeszcze nie rozdaliśmy kart do głosowania.
*Na szczęście to tylko drobna pomyłka, która na wesoło rozładowała napiętą atmosferę, wynikającą z dużej presji. Wybory były jednak zdecydowanie bardziej demokratyczne.
Wczoraj, Rada na swoim pierwszym posiedzeniu, miała za zadanie wybranie ze swojego grona przewodniczącego, dwóch jego zastępców i sekretarza.
Skład Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bełchatowie
- Natalia Borowczyk (ZSP nr 1)
- Mikołaj Bukowiecki (Niepubliczna Szkoła Podstawowa E. Jabłońska)
- Kamila Chełmik (ZSP nr 2)
- Fabian Dudkiewicz (TEB Edukacja)
- Paulina Ferek (Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 9)
- Adam Gajda (SP 12)
- Aleksandra Gawin (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych BSTO)
- Alicja Jasińska (SP 4)
- Oliwia Jon (III LO)
- Magdalena Jończak (SP 8)
- Kamil Kusiak (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych BSTO)
- Antoni Lis (I LO)
- Małgorzata Michalska (SP 13)
- Jan Olczyk (I LO)
- Maciej Pasiek (II LO)
- Krzysztof Pazera (SP 3)
- Klaudia Siwiaszczyk (ZSP nr 1)
- Mikołaj Sobutkowski (ZSP nr 2)
- Maksymilian Stanowski (SP 5)
- Jessica Stopyra (SP 1)
- Michał Szczepaniak (III LO)
- Julia Ścieszko (II LO)
- Dawid Walczak (TEB Edukacja)
Wybór przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bełchatowie
Na funkcję Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bełchatowie, zostały zgłoszone dwie osoby: radna Aleksandra Gawin oraz radny Fabian Dutkiewicz.
Radny Dutkiewicz w prezentacji swojej kandydatury, mówił o tym, że wreszcie po 10 latach młodzi radni mają możliwość ponownego wypowiedzenia się i gwarancję tego, że zostaną wysłuchani.
– To my będziemy tworzyć to miasto w przyszłości, aby to miasto było bardziej przystępne – mówił radny.
Dutkiewicz zapewniał swoje koleżanki i kolegów, że ma przygotowane konkretne rozwiązania tj. na początek trzy projekty uchwał:
Nawiązanie współpracy z organizacją zabezpieczającą prawa ucznia.
– Ile razy nauczyciel zabierał Wam telefon? Ile razy spotkaliście się z sytuacją, że baliście się podnieść rękę i o coś zapytać? Sam miałem ich bardzo wiele.
To pokazuje stan szkolnictwa w naszym mieście – grzmiał z mównicy Dutkiewicz.
Nawiązanie współpracy z Młodzieżową Miejską Radą w Łodzi to kolejny z pomysłów radnego.
– Tutaj nie chodzi tylko o to, żeby pozwalać innym mówić, albo ich uciszać – trzeba wywiązywać się z obowiązków. Stoimy przed bardzo odpowiedzialną decyzją, wyboru osoby, która będzie prowadziła całą tę Radę. Ja jestem gotowy i zwarty do pracy.
Następnie zaprezentowała się Aleksandra Gowin. Kandydatka podkreśliła przede wszystkim swoje przygotowanie do pełnienia funkcji przewodniczącej Rady. Jest uczennicą VI LO im. Zbigniewa Herberta i wiceprzewodniczącą samorządu uczniowskiego tej szkoły. Wcześniej, w szkole podstawowej, była wielokrotnie przewodniczącą klasy, ale również i szkoły.
– Wygrałam wybory do Rady. Pytanie, po co i co dalej? Chcę aby to miasto zmieniało się na lepsze, aby w nim godnie i szczęśliwie żyć. W mojej szkole, w czasie kampanii wyborczej, uczniowie odpowiedzieli w ankiecie na 3 pytania, sugerując jakich zmian oczekują – mówiła Aleksandra Gowin.
Jakie pytania zawierała ankieta?
- Co lubisz w naszym mieście?
- Co byś zmienił/a w Bełchatowie?
- Co robisz w wolnym czasie?
Z mojego badani wyszło, że ciągle brakuje nam miejsc spotkań. Cenimy sobie możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i chcielibyśmy, żeby takich miejsc jak pl. Narutowicza było więcej. Brakuje też takich miejsc w których młodzież mogłaby spędzać czas jesienią czy zimą, kiedy jest gorsza pogoda. Brakuje imprez i konkursów.
Pragnę także, aby wszystkie nasze decyzje były podejmowane z myślą o ekologii.
Liczę na Wasze głosy – zakończyła kandydatka.
No i zaczęło się
W tym miejscu można było przejść do głosowania, ale Dutkiewicz, Kusiak i Sobutkowski nie zamierzali zostawić tego bez komentarza. Dociekali czy kontrkandydatka Dutkiewicza wolałaby koncentrować się na placach do wypoczynku, czy jednak w Bełchatowie potrzebne są bardziej miejsca pracy?!
– Chcę przede wszystkim podkreślić, że odniosłam się do opinii zawartych w badaniu przeprowadzonym w mojej szkole. Osobom w naszym wieku brakuje miejsc o których mówiłam. Nie znaczy to, że nie możemy zadbać o inne elementy naszego miasta. Wiem, że trzeba będzie realizować także inne pomysły.
Radny Sobótkowski zauważył, że Aleksandra Gowin opiera się na badaniu na próbie 40 osób, a Bełchatów liczy 50 tyś mieszkańców., więc nie jest ono reprezentatywne.
W przeprowadzonym głosowaniu 4 głosy oddano na Aleksandrę Gowin i 16 głosów na Fabiana Dutkiewicza, który tym samym został wybrany na przewodniczącego.
Wybór wiceprzewodniczących
Na funkcję wiceprzewodniczącego zgłosili się: Dawid Walczak, Mikołaj Sobutkowski, Antoni Lis, Magdalena Jończak i w ostatnim momencie Aleksandra Gawin.
Doszło do wymiany zdań między kandydatami. Sobutkowski dopytywał Gawin: W jakiej formie zawarte byłoby zapowiadane wsparcie do przewodniczącego?!
– Jak widzicie, nie poddaję się tak łatwo i walczę o swoje. Ważne jest to, żeby osoby które będą nas reprezentowały, reprezentowały wszystkich, bez względu na ich przekonania. Różne kwestie są dla nas ważne i to jest dobre. Zmiany, które będziemy chcieli zrealizować, będą dotyczyły nas wszystkich. Różnorodność opinii też jest dobra. Liczę na wasze głosy – odpowiedziała radna Gowin.
Radna, kierując swoje słowa do przewodniczącego, dodała:
Nie znaczy, że wszystko co pan powiedział kwestionuję. Chciałabym po prostu pomóc Panu we wprowadzaniu tych rzeczy które Pan zaproponował, bo uważam je także za ważne.
Głos zabrał jeden z kandydatów – Dawid Walczak:
– Wspominała Pani, że nie poddaje się Pani tak łatwo i chce wspierać przewodniczącego, jednak chwilę wcześniej była Pani w totalnej opozycji do niego!
Mikołaj Sobutkowski przytoczył z kolei kilka przykładów, które miały przekonać zebranych, że tylko osoby z najbliższego kręgu wybranego już przewodniczącego, będą mogły należycie go wspierać i, że tylko z takimi osobami współpraca w prezydium rady będzie efektywna.
– Chyba się Pan zamotał. Zakwestionował Pan to, co sam Pan powiedział, żeby tylko zakwestionować. To nie jest odpowiedni moment, żeby ze sobą konkurować, ale się wspierać – odpowiedziała Gowin
Mają być dwa obozy a przewodniczący ma być neutralny? – dopytywał Walczak. Mikołaj Sobutkowski z kolei postanowił odnieść się do wypowiedzi Aleksandry Gowin:
– Czy ja się motam? Nie, nie motam się. Kompromis to nie jest rozwiązanie sytuacji – powiedział radny.
Pomimo zgłaszania się do wypowiedzi radnej Gowin, przewodniczący Dutkiewicz, próbował nie dopuścić jej do głosu i zamknąć dyskusję przechodząc do głosowania. Gdyby nie głos wsparcia z sali, zapewne tak by się stało. Radna jednak nie odpuściła i podsumowała tę wymianę zdań:
– To nie jest moment kiedy mamy walczyć. Na tym etapie, nie możemy mówić o jakichś obozach. Chodzi o to, żebyśmy wspólnie działali dla miasta.
Wyniki głosowania na wiceprzewodniczących
W przeprowadzonym głosowaniu na wiceprzewodniczących Aleksandra Gawin otrzymała – 5 głosów, Dawid Walczak – 6, Magdalena Jończak – 1, Antoni Lis – 4, Mikołaj Sobutkowski – 4.
W wyniku tego głosowania na wiceprzewodniczących zostali wybrani: Aleksandra Gawin i Dawid Walczak.
Na sekretarza wybrano Antoniego Lisa.
Radni miejscy obecni na sesji nie byliby sobą, gdyby nie chcieli „młodzieży” od razu zagospodarować, czy też pouczać jak powinni postępować. Choć, uczciwie trzeba przyznać, że ignorowanie Pani Ewy Skorupy, i przeglądanie telefonu, podczas, gdy wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej zwracała się do nich z gratulacjami, było co najmniej niegrzeczne.

Radna Ewa Skorupa już przy pierwszej okazji postanowiła zaprząc młodzież do swojego sztandarowego projektu, czyli Orszaku Trzech Króli. Wytłumaczyła radnym, co jest ideą orszaku i zaproponowała, aby zajęli się Oni charytatywnym zbieraniem darów, którymi później (wspólnie z organizatorami – a jakże!) zdecydują kogo obdarują.
-To jest taka propozycja. Dużo od Was nie będzie to wymagało. Wystarczy, że ogłosicie, że jest taka zbiórka. Wy byście te dary przyjmowali i później zdecydujecie kogo tymi darami obdarujecie – zachęcała wiceprzewodnicząca RM Ewa Skorupa.
Radny Arkadiusz Rożniatowski też nie pozostawił pewnych rzeczy bez reakcji.
– Na kolejnych sesjach nie zwracajcie się do siebie per Pan/Pani, bo to brzmi trochę śmiesznie, lepsze będzie – koleżanko, kolego. Poza tym, unikajcie ciągłego przekomarzania się i używania zwrotu ad vocem.
Trzeba jasno powiedzieć, że ten fragment wypowiedzi radnego Rożniatowskiego mógł niejednego rozbawić, biorąc pod uwagę jego aktywność podczas obrad dorosłej rady.
Na koniec już całkiem w poważnym tonie, radny wstawił się za prezydent Bełchatowa, mówiąc: „Pamiętajcie, Pani Prezydent, to Pani Prezydent, a nie Pani Mariola”.
Jak na podsumowanie posiedzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bełchatowie zabrzmiało to jak aspiracja do kandydowania w plebiscycie „Srebrne Usta” i skradło trochę chwały młodzieżowej radzie.
Na nas bardzo dobre wrażenie zrobiła radna Ola Gawin. Już na początku zapowiedziała, że łatwo się nie poddaje i walczy o swoje. Tak jak powiedziała, tak wszystkim to udowodniła. Z uśmiechem na twarzy, bez niepotrzebnej zadziorności, konsekwentnie walczyła o swoje i swoje osiągnęła.
Wszystkim radnym i prezydium życzymy dużych sukcesów w koleżeńskiej atmosferze.
