Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Bełchatów i Gmina Kleszczów na podium

Serwis Samorządowy PAP po raz pierwszy ogłosił wyniki Rankingu „Gmina dobra do życia”, badającego jakość życia polskich gminach. Cieszyć mogą znakomite oceny miejsc z powiatu bełchatowskiego: Miasta Bełchatów i Gminy Kleszczów.

Gala podsumowująca wydarzenia odbyła się 4 listopada w Warszawie. Nagrodę dla Miasta Bełchatowa odebrał wiceprezydent Łukasz Politański.

Najlepiej w Polsce żyje się

Najlepiej w Polsce żyje się w stolicy i okolicach. Aż 10 spośród pierwszych 20 gmin w rankingu „Gmina Dobra do Życia” pochodzi z tego regionu – w tym trójka laureatów: Ożarów Mazowiecki, Michałowice oraz Stare Babice

Pięć kategorii

Wyniki Rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach:

  • miasta na prawach powiatu,
  • strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, 
  • gminy z siedzibą powiatu,
  • gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

W kategorii Gminy z siedzibą powiatu ziemskiego na trzecim miejscu uplasowało się Miasto Bełchatów

– Dla nas to bardzo dobra wiadomość i potwierdzenie, że Bełchatów obecnie jest dobrym miejscem do życia. Miasto posiada bazę mieszkaniową, bezrobocie jest znikome, zapewniony jest dostęp do edukacji i opieki nad dziećmi. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcyjnych terenów zielonych przeznaczonych zarówno do wypoczynku jak i aktywności fizycznej. Możemy się poszczycić darmową komunikacją miejską oraz działaniami poprawiającymi jakość życia mieszkańców. Ogromnie się cieszę, że wszystko to, co zostało zrobione do tej pory, znalazło uznanie – mówi Mariola Czechowska prezydent Bełchatowa.  

W kategorii Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców na pierwszym miejscu znalazł się Kleszczów.

22 lokatę, w tej samej kategorii, zajęła Gmina Szczerców.

O rankingu

Opracowany przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk ranking ma za zadanie pokazywać jakość życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników, takich jak: atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. 

Metodologia

Ranking został opracowany na podstawie 48 wskaźników. Bada on jakość życia, biorąc pod uwagę „typową” polską rodzinę i (niemal równocześnie) gospodarstwo domowe, tj. rodzinę składającą się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mającą też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo (gospodarstwa) domowe.

Mat. Serwis Samorządowy PAPWyniki

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Zobacz wszystkie komentarze
View all comments