PREZES PGE TWIERDZI, ŻE WINĘ ZA AWARIĘ PONOSI PSE
Fot: Grupa PGE/twitter
Nie milkną echa awarii do jakiej doszło w poniedziałek, 17 maja 2021. Miała ona miejsce w rozdzielni Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Rogowcu koło Bełchatowa. Usterka spowodowała awaryjne odłączenie 10 z 11 bloków Elektrowni Bełchatów a spadek mocy wyniósł 3640 MW.
W środę, 18 maja pojawiła się informacja, po wstępnych ustaleniach, ze przyczyną awarii było zwarcie w rozdzielni i najprawdopodobniej zawinił człowiek.
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski uznał widać, że wyjascienia PSE są zdecydowanie niewystarczające i postanowił sam jasno przedstawić kogo uważa za winnego największej awarii w energetyce ostatnich lat. Podkreślił bardzo wyraźnie – Żaden pracownik Elektrowni Bełchatów nie był odpowiedzialny za awarię rozdzielni PSE
– Z szacunku dla pracowników Elektrowni Bełchatów, którzy przez ponad dobę pracowali nad pełnym przywróceniem pracy elektrowni, apeluję o precyzyjne informowanie o przebiegu awarii w rozdzielni PSE– powiedział Wojciech Dąbrowski
Jeszcze raz stanowczo podkreślamy, że wyłączenie bloków nastąpiło z powodu uszkodzenia rozdzielni Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Rogowcu. Żaden pracownik Elektrowni Bełchatów nie był odpowiedzialny za awarię PSE. Natomiast bardzo wielu z poświęceniem pracowało, aby przywrócić funkcjonowanie wszystkich bloków Elektrowni Bełchatów i tym samym ustabilizować krajowy system energetyczny – dodał prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Dzięki wdrożonym procedurom kryzysowym i profesjonalizmowi pracowników PGE GiEK bloki Elektrowni Bełchatów w szybkim tempie były przywracane do pracy. Pierwsze bloki zostały uruchomione już kilka godzin po awarii rozdzielni PSE. Ponowne uruchomienie jednostek wytwórczych było ogromnym wyzwaniem technologicznym, z którym na taką skalę i takim tempie nie zmierzono się nigdy w historii polskiej energetyki. Wyłączenie 10 bloków energetycznych nastąpiło automatycznie i było konsekwencją uszkodzenia rozdzielni Polskich Sieci Energetycznych w Rogowcu oddalonej kilka kilometrów od elektrowni. Wszystkie urządzenia oraz instalacje na terenie elektrowni Bełchatów zadziałały prawidłowo – możemy przeczytać w komunikacie wydanym przez PGE.
18 maja, o godz. 20.10 nastąpiła synchronizacja ostatniego z 10 bloków elektrowni z Krajową Siecią Elektroenergetyczną i aktualnie wszystkie bloki elektrowni funkcjonują zgodnie z mocą zadaną przez Operatora Systemu Przesyłowego.