UROCZYSTOŚCI KU PAMIĘCI OFIAR STANU WOJENNEGO
foto: UM Bełchatów
Jak co roku, tradycyjnie 13 grudnia, bełchatowianie uczczą pamięć ofiar grudnia 81 roku. W 39 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, delegacje złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia, która znajduje się przy kościele pw. Zesłania Ducha Świętego na Przytorzu. Później, o godz. 12:00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Symboliczna formuła tegorocznych uroczystości spowodowana jest panującą pandemią.
39 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Jednak już w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję, W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów. Na ulice wyjechało 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. Wprowadzono godzinę milicyjną, a także przepustki przy opuszczaniu miejsca stałego zamieszkania. W radiu i telewizji działał tylko jeden program, ograniczono również nakład gazet.
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zaakceptowana została 5 grudnia 1981 r. przez Biuro Polityczne KC PZPR. Z dokumentów IPN wynika, że że gen. Jaruzelski wprost zażądał od ZSRR wsparcia militarnego po wprowadzeniu stanu wojennego, mówiąc:
„Strajki są dla nas najlepszym wariantem. Robotnicy pozostaną na miejscu. Będzie gorzej, jeśli wyjdą z zakładów pracy i zaczną dewastować komitety partyjne, organizować demonstracje uliczne itd. Gdyby to miało ogarnąć cały kraj, to wy (ZSRR) będziecie nam musieli pomóc. Sami nie damy sobie rady”.