DZIEŃ JEŻA – 10 LISTOPADA – 10 CIEKAWOSTEK
foto: Pixabay
1.
Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce. Jego rozmiary sięgają od 13,5 do 26,5 cm, a waga wynosi od 800 do 1200 gram.
2.
Kolce jeża to przekształcone włosy. Kiedy rodzą się młode ich kolce przykryte są błoną, która po urodzeniu pęka i uwalnia miękkie igły. Jeż po urodzeniu ma ok. 100 kolców, a dorosły 6000 do 8000 szpilek długości około 2 centymetrów. Kolce służą do obrony przed ich naturalnym wrogami: borsukami, psami, lisami i puchaczami.
3.
Jeż prowadzi nocny tryb życia w związku z tym, najczęściej możemy go spotkać wieczorem lub w nocy. W dzień żeruje tylko po ulewnych deszczach, kiedy z ziemi wychodzi jego główny przysmak – dżdżownice. Żywi się: owadami, małymi gryzoniami, ślimakami i jajkami ptaków. Potrafi też złapać jaszczurkę lub węża.
4.
Jeż jest samotnikiem łączącym się w pary tylko na okres godów. W rezultacie po zapłodnieniu samiczki, jeż odchodzi w swoją stronę nie uczestnicząc w wychowywaniu młodych. Natychmiast też, zaczyna poszukiwaniu nowej samiczki. Czasami adoruje ich kilka jednej nocy.
5.
Jeże mają jeden miot w roku, bardzo rzadko dwa. Samica potrafi urodzić od 1 do 9 małych.
6.
Młode po urodzeniu są ślepe przez 14 dni.
7.
Jeż zapada w ekstremalny sen zimowy, zwany „małą śmiercią”. Trwa on ok 5-6 miesięcy. W norce ma stałą temperaturę ok 0 stopni. Podczas snu temperatura ciała jeża spada z 36 °C do 1 °C a puls z 180 do 20 uderzeń na minutę.
8.
Jeże w Polsce są pod ścisłą ochroną. Prawo zakazuje hodowania jeży i rozmnażania i sprzedawania. Zakazane jest ich długotrwałe przetrzymywanie. Można to zrobić jedynie na czas – powiedzmy wyzdrowienia po jakimś wypadku.
9.
Jeż żyje na wolności ok. 6 lat
10.
Jednej nocy potrafi przejść do 2 km.
